Maso, jeho dělení a použití 6 | Jehněčí maso
JEHNĚČÍ MASO
Jehněčí maso pochází z mladých ovcí poražených ve stáří od 5 do 12 měsíců. Maso z kusů starších jednoho roku je již označováno jako skopové. Protože jsou jehňata krmena mateřským mlékem a v pozdější době pastvou z luk, kde se chovají, jedná se o přírodní a kvalitní druh masa. Jehněčí maso obsahuje nízké procento tuku a naopak je bohaté na bílkoviny a minerály.
Bidfood exkluzivně nabízí čerstvé jehněčí maso z Irska pod značkou Nature's Meadow. Jehňata jsou chována venku a odstavena od mateřského mléka ve věku asi 10 týdnů.
Příznivé klimatické podmínky Irska s častými srážkami a rozlehlými loukami zaručují kvalitní přirozenou potravu po celý rok. Jehňata nejsou ustájená a živí se pouze trávou na pastvinách. Takové podmínky pozitivně ovlivňují kvalitu masa, jeho barvu i chemické složení (bílkoviny, vitamíny).
V české kuchyni bývá jehněčí maso často opomíjeno kvůli předsudkům o zápachu masa. Tato vlastnost se však týká především skopového, tedy masa ze starších kusů – ovcí a beranů. Jehněčí maso příjemně voní a pro jeho přípravu se doporučuje použití bylinek jako tymiánu, rozmarýnu, česneku apod.
Aktuální sortiment naleznete na mujBidfood.cz v kategorii:
Nebo čerstvé jehněčí pod značkou:
Jehněčí kýta
Část jehněčí zadní čtvrtě. Jedná se o poměrně libovou svalovinu s možností použití mnoha tepelných úprav – nejčastěji pečením a grilováním. Jehněčí kýta bez kosti je jednou z nejžádanějších částí jehněčího masa vůbec. Ovšem tepelnou přípravou celé kýty s kostí se docílí ještě výraznější chuti než u kýty bez kosti. Nevýhodou je komplikované porcování celého kusu po upečení. Doporučenou přípravou plátkované jehněčí kýty s kostí je vaření, do hustých omáček nebo dušení.
Jehněčí svíčková
Tak jako u všech typů svíčkové se i ta jehněčí vyznačuje velmi jemnou konzistencí. Je tak velmi chutná a ideální pro grilování nebo pečení. Hmotnost jednotlivých kusů svíčkové se u jehňat pohybuje v rozmezí 80 až 100 g.
Jehněčí hřebínek Frenched rack
Jehněčí hřebínek je část masa velmi pravidelného tvaru z prostřední části hřbetu (podobně jako např. u telecí pečeně). Jedná se o velmi libovou a štavnatou část. Doporučenou tepelnou úpravou je pečení celého kusu v celku a teprve poté porcování jednotlivých kotletek. V případě nabídky Bidvestu se jedná o hřbety s šesti nebo osmi očištěnými žebírky.
Jehněčí hřebínek z krku Saratoga rack
V podstatě se jedná o část krku nepravidelného tvaru s pěti očištěnými žebírky navazujícími na hřbet. Svalovina je prorostlá tukem, který příznivě ovlivňuje chuť masa. Kromě pečení se doporučuje i úpravu grilováním. Bidfood nabízí také plátkování. Kvůli nepravidelnému tvaru této partie je však nutné počítat s různou velikostí jednotlivých plátků.
Více o jehněčím v článku:
Všechny články ze seriálu Maso, jeho dělení a použití:
Jehněčí plec
Partie z přední části jehněte. V podstatě se jedná o část přední nohy zvířete ukončenou řezem nad kolínkem.
Maso z plece je díky velmi vysokému obsahu kolagenu šťavnaté a po tepelné úpravě díky tomu velmi chutné. Kromě pečení nebo grilování je také vhodné plec umlít a připravit si šťavnatý jehněčí burger nebo jiný výrobek.
Jehněčí kolínko
Jehněčím kolínkem označujeme partii předních a zadních kolen (podobně jako např. u hovězí kližky). Bidfood nabízí výhradně kolínko zadní, které je více osvaleno. Kolínko je šťavnaté a plné kolagenu, který po tepelné úpravě příznivě ovlivňuje chuť masa. Doporučená příprava je pečení případně konfitování.