Moonfish – jediná teplokrevná ryba
Ryba s průtokovým ohřívačem krve
Moonfish (Lampris guttatus), ryba známá také jako opah, cravo, kingfish či Jerusalem haddock, česky leskyně skvrnitá nebo perletník nádherný, změnila před pěti lety učebnice přírodopisu. Leskyně skvrnitá totiž vytváří teplo při plavání pohybem prsních ploutví a rozvádí ho speciálními cévami do celého těla. Teplota těla 14 °C byla potvrzena i v chladnější vodě o teplotě 4 °C.
Aby okysličená ochlazená krev z žaber nezpůsobovala tepelné ztráty, cévy vedoucí z žaber se obtáčejí okolo cév vedoucích do žaber. Moonfish si tuto zázračnou síť cév chrání centimetrovou tukovou vrstvou. Takový efektivní izolovaný výměník tepla u žaber a celotělová teplokrevnost u ryby překvapily newyorské vědce z Národního úřadu pro ovzduší a oceány poprvé v roce 2012.
Podrobný výzkum pokračuje dodnes i ve volné přírodě. Biologové dosud znali u ryb a paryb jen dočasné oteplování některých svalů, například u tuňáků a žraloků během lovu. Ostatní ryby a plazi mají stejnou teplotu krve, jaká je teplota jejich okolí.
Úlovek Fresh Fish Service
Leskyně skvrnitá obývá volná moře celého světa kromě polárních oblastí. Díky teplé krvi je moonfish velmi pohyblivou dravou rybou i v chladné vodě stovky metrů pod hladinou. Aktivně pronásleduje ryby, kalamáry či medúzy, kterými se živí. Jiné dravé ryby při lovu ve velkých hloubkách sází na maskování v písku na dně nebo nalákání oběti třpytem a následný rychlý překvapivý útok.
Rybáři neloví moonfish cíleně. Zabere jim čas od času náhodně, když loví tuňáka nebo mečouna dál od pobřeží v hloubkách 100 až 400 metrů. Největší kusy mohou měřit až 2 metry a vážit 100 kg.
Úlovek, který přiletěl z Nového Zélandu, měřil 103 cm a vážil 33 kg. Fresh Fish Service dovezl leskyni do italské restaurace Al Mulino v Dolních Počernicích, kde se stal hlavní hvězdou večera:
Kontakty na prodejce naleznete na stránce:
Stránka je dostupná také na adrese: