Bidfood Expo 2024 | Čtyři kuchařské soutěže ve třech dnech
Součástí Expa jsou již tradičně kuchařské soutěže. Co návštěvníci budou moci sledovat?
Hned první den, v úterý, budou dvě soutěže a to Kuchař roku a Cukrář roku, které se konají co dva roky. Bojovat o prestižní tituly bude vždy šestice soutěžících. Druhý den proběhne každoroční Gastro Junior Bidfood Cup, kde bude k vidění 15 juniorních kuchařů a 15 juniorních cukrářů. Poslední den bude Školní jídelna roku. Hosté se mají rozhodně na co těšit!
Bidfood Expo 2024 – soutěže
Asociace kuchařů a cukrářů ČR
- úterý 21. 5.
Kuchař roku 2024–2025
Cukrář roku 2024–2025 - středa 22. 5.
Gastro Junior Bidfood Cup 2024 - čtvrtek 23. 5.
Školní jídelna roku 2024
Soutěž Školní jídelna roku bude na Bidfood Expo k vidění poprvé. Můžete nám ji blíže představit?
Soutěž je dvoukolová. Nyní probíhá korespondenční část, kdy sbíráme práce. Z přihlášek pak vybereme šest nejlepších týmů, které budou k vidění v květnu na finále soutěže v Letňanech. Tam budou připravovat tříchodové menu. Bude to stejné jako ve školní jídelně. Půjde o bezmasý předkrm čili polévku, hlavní jídlo z ryby a dezert. Komise bude brát v potaz nejen chuť pokrmů, ale i technickou stránku věci. Tedy jak probíhala příprava, jak vypadala spolupráce v kuchyni, jak dobře byly připravené kalkulace a zda byly při vaření použité správné suroviny.
Čeká soutěžící letos nějaká novinka? Změnilo se něco oproti předchozím ročníkům?
V úterních soutěžích, Kuchař roku a Cukrář roku, se vracíme k týmům. To znamená, že hlavní soutěžící má k sobě člověka, který s ním vaří, a další osobu, co myje nádobí. Takto koncipovaná klání byla už v roce 2022. Nově ale nebudou kuchaři připravovat dezert. Budou mít za úkol pouze předkrm a hlavní chod. Na to ale budou mít méně času. Cukrářům jsme naopak přidali pralinky. Ti musí za čtyři hodiny stihnout udělat talířový dezert, dort a bonbony. Takže se docela zapotí. O emoce rozhodně nebude nouze.
Kdy budeme znát jména soutěžících, kteří se utkají o tituly?
Do poloviny dubna bude jasno. Za nedlouho se sejdeme s kolegy nad přihláškami a budeme probírat, jak jsou konkrétní jídla poskládaná a jak se nám líbí. Posuzovat budeme také konkurenceschopnost v mezinárodním měřítku. Vítězové soutěží Kuchař a Cukrář roku totiž automaticky postupují do evropského kola Global Chef Challenge, takže musíme brát v potaz i to, zda tam budou mít šanci uspět. Pokud zabodují, mohou se dostat do světového finále. Z vítězů předchozího ročníku postoupila na 'svěťák' do Singapuru pouze juniorka Hanka Budková. Ostatní měli trochu smůlu, chybělo jim pár bodů.
Jaký je vlastně zájem o soutěže? Kolik přihlášek vám chodí?
V korespondenční části budeme vybírat zhruba z 20 přihlášených do soutěže Kuchař roku a číslo je podobné i u Cukráře roku. Každoročně máme převis přihlášek oproti místům ve finále, což je skvělé. Zajímavostí je, že zatímco u seniorů máme o něco více přihlášek u kuchařů, u juniorů vede kategorie cukrář. Tento trend mimochodem potvrzují i školy.
Poslední tři roky je větší zájem o studium oboru cukrář. Hlásí se na něj mnohem víc zájemců, než je míst na učilištích a středních školách.
Když se nyní budeme bavit o výhře, jak a v čem může kuchařům či cukrářům pomoct v kariéře?
Jde o prestiž. Po Bocuse d'Or jde o druhé nejvyšší ocenění, které lze u nás získat. Už samotná příprava účastníka profesně posune. Vítězství mu pak zvýší kredit na pracovním trhu, otevře třeba cestu do národních týmů a je často odrazovým můstkem pro účast na zahraničních soutěžích. Dobrým příkladem je třeba Vojta Petržela, který je sous-chef z Výčepu v Korunní. Vyhrál Gastro Junior a v roce 2019 i Kuchaře roku. To mu bylo 21 let. V Lucembursku získal zlato v carvingu a uspěl i na olympiádě. Vaření se věnuje od školy. Zájem ho neopustil a účast v soutěžích ho vystřelila na hodně zajímavou pozici ve velmi mladém věku. Navíc jeho hvězda pořád stoupá. Je radost sledovat, kam až to dotáhne.
Samostatnou kapitolou jsou pak junioři. Pro ně je to velká motivace. Často, i když nevyhrají, jim zpětná vazba od komisařů dodá elán. Najednou vidí, že to má smysl a u řemesla zůstanou. Problémem gastronomie je, že studentů na učilištích a odborných školách je hodně, ale málokdo z nich v oboru nakonec zůstane.
Kdo zasedne v porotách?
V současnosti probíhají jednání a poroty skládáme. Půjde o certifikované komisaře Asociace a také budeme mít určitě nějaké hosty.
Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo zlákat někoho, kdo hodnotil na letošní kuchařské olympiádě. Marek Svoboda, což je certifikovaný komisař WACS, určitě zasedne v porotě u juniorů a zvažujeme, že oslovíme ze Slovenska Daniela Melcherika, který byl na olympiádě jako pozorovatel. Takže zná nové trendy a viděl, oč jde. V porotě Cukráře roku zasedne i Kamil Szulce, který vede Chocolate Academy Callebaut.
Jsou nějaké trendy, které soutěže ovlivňují?
Na únorové olympiádě se ukázalo, že se upouští od silikonových forem. V Evropě už frčí pár let. K nám se dostaly se zpožděním a nyní zažívají boom. Ač bylo v propozicích, abychom je používali co nejméně a my se o to snažili, přesto jsme jich měli na jejich vkus hodně. Národnímu týmu za ně komisaři strhli body. Řekl bych, že teď začíná přicházet trend návratu k řemeslu, aby se věci dělaly tak, jak se dělaly dřív. Moderní postupy ano, ale je důležité zachovat původní chuť suroviny. Nepřekombinovávat jídla, ubrat komponenty na talíři a tak. Důraz je dáván na hlavní surovinu. Její přirozená chuť musí dominovat.
Jak probíhá příprava na soutěže? Co nyní děláte?
Pořádáme spoustu workshopů – pro učitele a kuchaře. Školy mohou v rámci přípravy svých studentů využít náš vzdělávací portál www.varimedobre.eu, kde jsou videa kuchařských a cukrářských technik, která mohou posloužit jako dobrá inspirace. Na webu jsou i ukázky přípravy konkrétních receptů a také je tam ke stažení knížka.
V nejbližších dnech se chystáme publikovat záznam workshopu s Vojtou Petrželou, který je zaměřený na soutěžní gastronomii. Dáváme dohromady technologie a s naším generálním partnerem značkou Fagor řešíme stavbu soutěžních kuchyní. Čeká nás výběr finalistů a komunikace s nimi ohledně jejich účasti. Je toho hodně.
Na co byste pozval návštěvníky do sekce Asociace kuchařů a cukrářů?
Rozhodně na všechny soutěže! Můžete se zde inspirovat, ale také vidět, jak se vaří. Sledovat přípravu jídel je velmi zajímavé. Ten, kdo nikdy nezažil soutěžní gastronomii, si nedovede představit, co všechno to obnáší. Kuchaři jsou dnes již mnohem dál v tom, jak jsou připraveni, jak mají nachystané a zabalené suroviny či v jakých hygienických podmínkách pracují. Kromě toho určitě budou stát za návštěvu také stánky našich partnerů, kde budou k vidění zajímavé novinky v technologiích.
Jaký mají podle vás přínos akce typu Bidfood Expo pro odbornou veřejnost?
Jde o obchod, ale nejen o něj. Díky tomu, že je tato akce omezená a nedostane se na ni laická veřejnost, tak jde především o profesní setkávání. To je její hlavní přínos. 90 % lidí, které v Letňanech na Expu poznáte, působí v oboru a znáte je. Můžete si vyměnit zkušenosti a vzájemně se inspirovat. Také lze navštívit přednášky a shlédnout workshopy. Tohle je pro gastro komunitu velmi důležité, potřebuje držet při sobě.
Nejdůležitější informace naleznete na stránce:
Akce je určena pouze pro odbornou veřejnost. Vstupenky jsou k dispozici pro přihlášené/registrované zákazníky v aplikaci nebo e‑shopu:
Na co se vy osobně těšíte na Expu?
Já se těším, že potkám spoustu kolegů a kamarádů. Jsem hodně zvědavý na to, jak budou připravení soutěžící a bylo by super, kdyby junioři zase pozvedli laťku o něco výš. My jako Asociace pro ně děláme celou řadu školení a workshopů zaměřených na to, jak uspět v soutěžích, jak uvařit jídlo a jak si vše připravit. Probíráme třeba i HACCP. Uvidíme, jaký bude letos progres.
Tomáš Popp
Je manažerem národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Jeho vedení převzal v roce 2016. O dva roky později s ním získal zlatou medaili na světové soutěži v Singapuru. V témže roce k ní přidal ještě osmé místo ze Světového poháru v Lucembursku. Tomáš je velkým zastáncem lokálních surovin, i proto v Plzni rozjel farmářské trhy a s kolegyní otevřel vlastní farmářský obchod. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal účinkováním v pořadu ČT GurmetLab či jako častý host v kulinární show Kluci v akci.
S Asociací kuchařů a cukrářů ČR spolupracuje Bidfood od roku 1999 a od roku 2013 je jejím generálním partnerem. Společný mají zájem o podporu, vzdělávání a zvyšování prestiže kuchařů a cukrářů v Česku.
Bidfood jako jediný v Česku podporuje vzdělávání a soutěže dlouhodobě. Již od roku 2005 je stabilním generálním partnerem soutěže Gastro Junior Bidfood Cup. Bidfood na soutěže i trénink dodává špičkové suroviny.