Bidfood Expo 2024 | Baoyong Zheng a jeho chuťově pestrá Čína
V rámci Expa vás návštěvníci uvidí na stánku asijských specialit a v Bidfood Training Academy, kde budou mít unikátní příležitost se vám dívat pod ruce. Co budete vařit?
Na stánku asijského sortimentu budu připravovat tradiční asijské pokrmy, což budou ramen nudle a sushi. V obou případech udělám dvě variace. U nudlí půjde o typické sečuánské hovězí ramen nudle s pak choi a druhé jídlo bude studený nudlový salát s ponzu omáčkou. Co se týče sushi, tak se hosté mohou těšit na okurku maki a kalifornskou rolku se surimi, japonskou majonézou a sezamem. V rámci Bidfood Training Academy hostům ukážu, jaká je správná příprava pokrmu na woku. S čím začít a co následně přidat.
Bidfood Expo 2024 – Baoyong Zheng
- úterý 21. 5. v 13:45 | Bidfood Akademie
- středa 22. 5. v 15:00 | Bidfood Akademie
Vaší doménou je čínská kuchyně. Jaké je její tajemství? Bez čeho se neobejde?
Velkou roli v čínské kuchyni hraje prostředí a podnebí země. Čína má nejrozmanitější krajinu na světě. Najdete v ní roviny, hory, jezera i pobřeží. Tyto zeměpisné a klimatické rozdíly hrají zásadní roli při utváření a zachování surovin. Řekl bych, že žádný jiný stát nemá takový potenciál pro produkci potravin. Mnoho ingrediencí se dodnes získává tradičním způsobem – ručním sběrem, kopáním nebo rybolovem. Jedině tak je možné získat ty nejčerstvější místní suroviny. A právě na nich čínská kuchyně stojí. Abyste připravili chutný čínský pokrm, potřebujete dobré ingredience, koření a omáčky, které vždy reprezentují určitou oblast v Číně. Pokud se budeme bavit třeba o S’-čchuanu (česky Sečuánu), tak ten je proslulý svým pepřem, chilli papričkami a fazolovou pastou Guangdong, v níž cítíte tóny bazalky, mandarinkové kůry a ústřicové omáčky.
Nejdůležitější informace naleznete na stránce:
Akce je určena pouze pro odbornou veřejnost. Vstupenky jsou k dispozici pro přihlášené/registrované zákazníky v aplikaci nebo e‑shopu:
Co by si měli návštěvníci odnést z vašeho vystoupení?
Rád bych, aby si udělali jiný názor na čínskou kuchyni. Doufám, že pochopí, že to není jen o jídle M21, pod kterým najdou v bistrech smažené nudle a kuře. Čínská kuchyně je mnohem pestřejší! Chci příchozím představit asijské suroviny a ukázat jim, jak se dají využít a také je seznámit s vhodnými technikami vaření. Já sám jsem se v nich během posledních let zdokonalil. Takže mohu předvést, jak lze díky nim snadno připravovat asijské pokrmy v evropských kuchyních, kde je často jiné vybavení.
Baví vás vařit před lidmi? Je to pro vás adrenalin?
Docela rád vařím před lidmi. Je to totiž skvělý způsob, jak jim můžete ukázat, že do každého pokrmu vkládáte srdce. Hosté pak mají lepší pocit z jídla a více ocení jeho chuť, když jej konzumují. Musím se ale přiznat, že byly doby, kdy jsem byl z přípravy pokrmů před lidmi nervózní. To je už naštěstí pryč. Teď si tu komunikaci během vaření užívám. Dnes beru ocenění zákazníků tak, že jsem úkol úspěšně splnil, ať už sám nebo s kolegy.
Těšíte se vy osobně na Bidfood Expo? Na co konkrétně?
Ano, moc se těším. Nejvíc asi na komunikaci s lidmi. Získám tam další cenné zkušenosti. Jsem zvědavý, jak návštěvníci na mou show budou reagovat.
Jaký podle vás mají Češi vztah k čínské kuchyni?
Myslím si, že Češi milují asijské jídlo! Bohužel, abych řekl pravdu, v současnosti je v České republice mnoho čínských restauracích, kde dobré čínské jídlo nedostanete. To potvrzuje i fakt, že hodně Čechů se mě ptá, kde najdou pravé čínské jídlo, že by ho chtěli ochutnat. Naštěstí se to mění i díky poptávce na trhu. Stojí za tím tuzemští zákazníci i čínská komunita v Česku, která touží po svých pokrmech.
Proto řada podniků provedla změny a vrací se k původním recepturám. Doufám, že v budoucnu tady bude mnoho restaurací, které budou dělat čest čínskému jídlu.
Jaké pokrmy máte vy osobně nejraději a na co byste pozval hosty do vaší rodinné restaurace Mr. Bao?
Já osobně mám nejraději kantonskou kuchyni, která zahrnuje xiumei, což je různé pečené maso ve speciálním kotlíku na uhlí, dim sum, wok a mnoho dalších jídel. Vyrostl jsem v Evropě a od malička miluji gastronomii, takže rád ochutnávám nejrůznější kuchyně a také se snažím naučit typická jídla pro různé kouty světa.
Co se týká naší rodinné restaurace, tak bych určitě lidi pozval na „maso na Lychee způsob“. Jde o typické jídlo z města Fu-čou z province Fu-ťien. V žádné jiné restauraci v Česku ho neseženete. Jde o pokrm, který se v Číně servíruje při výjimečných příležitostech či rodinných oslavách. Není sice v běžné nabídce, ale můžete si jej objednat den předem a my vám ho připravíme.
V roce 2018 jste získal bronzovou medaili na prestižní hongkongské soutěže Lee Kum Kee International Young Chef. Jak na tuto soutěž vzpomínáte?
Vzpomínám na ni rád. Pamatuji si, že předem jsem znal pouze hlavní suroviny, ze kterých budeme vařit, ale téma jako takové a další ingredience se losovaly až na místě v den soutěže. I když jsem měl dopředu natrénováno, bylo to hodně stresující. Tehdy jsem skutečně naplno zažil soutěžní adrenalin a napětí. Bylo to poprvé, co jsem se zúčastnil takto významné mezinárodní soutěže. To, že se mi podařilo vybojovat a získat bronzovou medaili, je pro mě velká čest. Byl jsem za ni opravdu šťastný.
Baoyong Zheng
Je mladý a talentovaný kuchař, který patří k druhé generaci Číňanů žijících v Česku. Kuchařem se vyučil na SOU a SOŠ v Čakovicích. V roce 2018 zabodoval na mezinárodní soutěži Lee Kum Kee International Young Chef, kde získal bronzovou medaili. Jako kuchař získával zkušenosti v prestižních restauracích Soho+ či Salabka. Jako specialista Lee Kum Kee více jak 2,5 roku propagoval produkty značky a dělal kulinární show. V současnosti působí v rodinné restauraci Mr. Bao, kterou najdete v Praze na Smíchově. Zákazníci Bidfoodu jej znají jako lektora z kurzů Asijské kuchyně, jež se konaly ve firemním Gastrostudiu.