Slunečnicový paradox aneb proč použít na smažení slunečnicový HOSO olej
Paradox běžného slunečnicového oleje v Česku
Na celém světě se vyprodukuje více než 21 milionů tun slunečnicového oleje, z toho 80 % na Ukrajině, v Rusku a zemích EU. V produkci se tak světově řadí na čtvrtou příčku za olej palmový, sójový a řepkový. Češi však slunečnicový olej milují a ročně ho spotřebují dvakrát tolik než oleje řepkového, ačkoliv se v Česku příliš nevyrábí a z čistě technického hlediska není jeho využití v kuchyni velké.
Slunečnicový olej se hodí zejména na studenou kuchyni – k přípravě zálivek, marinád nebo do těst na pečení. Není vhodný na smažení a fritování, na které ho podle posledních průzkumů používá více než 66 % českých domácností.
Slunečnicový HOSO olej je jiná písnička
Ze speciálně vyšlechtěných odrůd slunečnice s vysokým obsahem kyseliny olejové se získává HOSO olej, který řeší problém rychlé tepelné degradace klasického slunečnicového oleje. Přitom si zachovává všechny jeho výhody.
Slunečnicový HOSO olej má vysokou rezistenci proti oxidaci a tepelnému zatížení. Bod zakouření je až 230 °C. Hodí se tak nejen na studenou, ale i na teplou kuchyni – na smažení i lehké fritování. Vydrží až dvakrát déle, než běžný řepkový olej.
Nízký obsah nasycených mastných kyselin přispívá ke snižování LDL cholesterolu. Obsahuje vitamín E.
K dispozici na mujBidfood.cz:
- 610133 Slunečnicový olej 100 % HOSO Coronet Exclusive 1 x 5 l
- 610063 Slunečnicový olej 100 % HOSO Coronet Exclusive 15 x 1 l
Co slunečnicový HOSO olej nedokáže?
Čistý slunečnicový HOSO olej bez přídavku antioxidantů a odpěňovače však nedokáže plně konkurovat středně a vysoce zátěžovým fritovacím olejům a tukům jako jsou speciálně zušlechtěné fritovací produkty Palmolein, Fritostar Coronet nebo Super frit Magic Chef.
Kompletní sortiment olejů naleznete na mujBidfood.cz v kategorii:
Více o problematice olejů najdete v článku: