Raimund Probst: Skvělé suroviny vyžadují kvalitní koření
Za sporákem stojí přes dvacet let a vařit začínal v Tyrolsku, kde už tehdy byl nával českých turistů. Takže chutě tuzemských zákazníků zná velmi dobře. Pro červnový workshop v Bidfood Gastrostudiu si Raimund Probst připravil pro účastníky hned šest receptů. Některé byly vysloveně tradiční, např. cordon bleu a stejně tak dezert v podobě bramborových šišek s mákem, ale oběma vtiskl moderní ráz. Zbylé pokrmy byly vysloveně trendové a inspirované jeho zkušenostmi, které nasbíral během práce v zahraničí, ať už šlo o Portugalsko, JAR, Bangkok či Nový Zéland.
I skvělé suroviny dokáže zkazit špatné koření
O tom, že to je pravda, se Raimund Probst osobně přesvědčil při své pracovní štaci na ostrovech, kde se natáčela filmová série Pán prstenů. „V kuchyni jsme používali pouze lokální a sezonní suroviny, což bylo skvělé. Jenže k dispozici jsme měli koření jen od jednoho výrobce a to za moc nestálo. Prvně v životě jsem tak musel používat jiné, než to od Wibergu, na které jsem byl zvyklý,“ postěžoval si a povzdechl si: „I to nejlepší maso totiž dokáže zkazit špatné a levné koření. Dobré suroviny potřebují dobré koření!“
120 tun koření denně
Po tomto uvědomění a návratu domů do Rakouska Raimund Probst nadšeně přijal nabídku od výrobce koření Wiberg a stal se členem jeho týmu Inspirace. Nyní se podílí na vývoji nových produktů a ladí spolu s kolegy složení jednotlivých mixů koření. „Máme doslova miliony receptur a dokážeme zákazníkovi namíchat i směsi na přání,“ říká a dodává: „Naše továrna denně vyrobí na 120 tun koření.“
Uchovat koření v kuchyni je věda
Raimund Probst se během workshopu dotkl i problému, který trápí nejednoho kuchaře. Tím je to, že koření ztrácí svou sílu. Často dochází k tomu, že navlhne, vybledne, přestane vonět a vyprchá jeho chuť. „To se stane, když se do dózy s kořením dostane vlhkost, světlo nebo vzduch,“ vysvětluje šéfkuchař.
Tohoto rizika jsou si ovšem výrobci vědomi a mnozí z nich své výrobky prodávají v obalech, které těmto nežádoucím vlivům odolají. Ne nadarmo se totiž balení Wibergu nazývá aromatrezor. Proto, když kupujete koření, je dobré vybírat i podle obalu. Měl by být neprůhledný a také dostatečně bytelný, aby vydržel zátěž dennodenního používání v kuchyni.
Přehled aktuálních kurzů v Gastrostudiu Bidfood a možnost přihlásit se k odběru upozornění na nově vypsané kurzy:
Aktuální sortiment koření Wiberg naleznete na mujBidfood.cz pod značkou: