Nákup, import a prodej chlazené drůbeže
1. Proč se do ČR importuje drůbeží maso
Jak nedávno v ČT zmínil předseda vlády Babiš i ministr zemědělství Toman, Česká republika není soběstačná v produkci drůbežího masa. Spotřeba je cca 250.000 tun masa, ale celých 50% potřeby ČR chybí. Je to tedy roční schodek 125.000 tun drůbežího masa. V přepočtu na kuřata o hmotnosti 1,4 kg to odpovídá cca 89,2 milionům kuřat. A toto množství se musí do ČR importovat, aby byl na trhu dostatek drůbeže a ceny nebyly vysoké.
2. Proč se importuje z Polska
Protože Polsko je největší producent a také exportér drůbeže v celé Evropě. Produkuje 19x více drůbeže než ČR. 40% své produkce exportuje zejména do Velké Británie, Německa a Holandska. A část také do ČR. Polsko má velmi moderní závody, je vedle nás, ceny má příznivé. Proto je zejména pro chlazenou drůbež dobrým zdrojem.
3. Co to je salmonela
Salmonela je mikroorganismus, který se běžně vyskytuje ve střevech drůbeže. A to na celém světě. Tedy nejenom v Polsku, ale i v ČR. Salmonel je mnoho druhů/typů, ale pouze dva jsou nebezpečné, Salmonella typhimurium a Salmonella enteritidis. U drůbeže tyto druhy onemocnění nevyvolávají, u člověka způsobují střevní onemocnění – těžké průjmy.
4. Kontrola výskytu salmonely
Tím, že je salmonela poměrně běžně u drůbeže přítomná, neprovádí se kontrola každého poraženého kusu. Už proto, že vyšetření trvá několik dní. Pokud by se čekalo na výsledky, na trhu by se nemohla prodávat čerstvá/chlazená drůbež. Než by došly výsledky, skončila by trvanlivost. Dělají se tedy průběžné, namátkové kontroly. Pokud se u nějaké výrobní šarže najde jeden ze dvou výše uvedených nebezpečných kmenů, celá šarže se pozastaví a pokud je ještě u zákazníků, odveze se od nich. Tato surovina se pak zlikviduje. Pokud se v potravině najde jiná salmonela než nebezpečná (a těch je většina), veterináři takovou surovinu nechávají volně v prodeji.
5. Prevence
Z výše uvedeného bodu vyplývá, že i když veškerá produkce, distribuce a prodej drůbeže je v Evropě pod veterinární kontrolou, může se salmonela v drůbežím mase vyskytnout. Proto je na každém balení drůbeže upozornění, že se maso může konzumovat pouze po tepelném opracování.
Tepelná úprava (70° C v jádře potraviny po dobu nejméně 10 minut) salmonelu spolehlivě ničí.
6. Jak se salmonele bráníme
Samotná přítomnost salmonely v drůbeži neznamená, že musíte onemocnět. Pokud někde onemocnění propuklo, znamená to, že kuchař kuřecí maso nedostatečně tepelně opracoval, popřípadě nedodržoval hygienické předpisy a salmonelou z kuřete kontaminoval například salát. A hlavně pro člověka nebezpečné jsou jenom dva druhy, Salmonella typhimurium a Salmonella enteritidis.
7. Co se děje nyní
Z blíže neuvedených důvodů od dubna tohoto roku naše úřady medializují pouze výskyt salmonely v polské drůbeži a to bez ohledu, zda se jedná o zakázané či povolené druhy. O nálezech v drůbeži původem z ČR se mlčí, přestože takové nálezy jsou.
Veterinární služba ČR mění přístup a dříve povolené druhy salmonel se stávají nepovolenými. Tento přístup a výklad mění jen veterinární správa ČR, má ho jako jediná v celé EU a možná i na celém světě. Pokud objeví jakoukoliv salmonelu v drůbežím mase, nařizují vyšetření každé další dodávky chlazené polské drůbeže, dříve než je uvedena do distribuce. Tím nám v podstatě brání zajistit pro naše zákazníky čerstvou drůbež s dostatečnou trvanlivostí.
Společnost Bidfood se snaží zajistit pro své spotřebitele dostatek drůbežího masa. Protože není schopna zajistit dostatečné množství chlazené drůbeže od českých výrobců (nemají dostatečnou kapacitu), zajišťuje ji dovozem z Polska. Všichni dodavatelé jsou certifikováni, jsou pod veterinárním dozorem a veškerá dodaná a distribuovaná surovina odpovídá platné legislativě.
8. Co nám hrozí
Pokud bude Státní veterinární správa i nadále postupovat stávajícím nekompromisním postupem, bude muset nejen společnost Bidfood, ale i další importéři, ukončit dovozy drůbeže z Polska.
Jiné okolní země (Slovensko, Německo, Rakousko) také dováží drůbeží maso. Přesto tam nakoupit v omezeném množství surovinu možné je, ale za ceny až o 30 % vyšší než jsou aktuálně u nás v ČR. Tím chceme říci, že pokud dojde na našem trhu k výpadku chlazené drůbeže z Polska, 100% náhrada z jiného zdroje je v současnosti prakticky nemožná.
V ČR tedy může během krátké doby nastat nedostatek chlazené drůbeže a následné výrazné navýšení ceny.