Klokaní maso z australské buše
Klokaní maso
Klokaní maso připomíná chutí a vůní zvěřinu. Kvůli jemné a šťavnaté svalovině bývá přirovnáváno k srnčímu, někdy i daňčímu masu. Klokani jsou v Austrálii volně žijící zvěří. Tito býložravci spásají – oproti dobytku šetrně – trávu, byliny a listy keřů.
Klokaní maso (podobně jako zvěřina) obsahuje mnohem méně tuku a cholesterolu než hovězí, vepřové, jehněčí a dokonce i než kuřecí maso. Zároveň má vyšší obsah bílkovin a minerálů. Díky dietetickým vlastnostem se doporučuje především lidem s nadváhou, vysokým obsahem cholesterolu v krvi a vyšším krevním tlakem, ale také diabetikům nebo sportovcům. Klokaní maso je rovněž vhodné zařadit do žlučníkové diety nebo při žaludečních obtížích.
Úprava klokaního masa není složitá. Připravit lze jakékoli jídlo od guláše po steaky, použít stejné recepty jako na pokrmy ze zvěřiny nebo z ostatních červených mas (hovězího či vepřového). Běžně se přidávají aromatické bylinky. Klokaní maso se může vařit, dusit, grilovat nebo péct. U svíčkové je obvyklá minutková úprava. Tepelné úprava však nesmí být příliš dlouhá, aby maso neztuhlo.
Aktuální sortiment naleznete na mujBidfood.cz v kategorii:
Recept na pokrm z fotografie je dostupný na mujBidfood.cz; po přihlášení i s kalkulací:
Ochrana a lov
Australští domorodci lovili klokany od pradávna pomocí oštěpů, bumerangů a pastí. U některých kmenů Aboridžinců bylo klokaní maso hlavním zdrojem potravy.
Dnes je většina druhů klokanů chráněná australskou vládou. Ze 48 druhů se pro konzumaci a kůži mohou lovit pouze čtyři přemnožené druhy:
- klokan velký (Macropus fuliginosus, anglicky western grey kangaroo)
- klokan obrovský (Macropus giganteus, anglicky eastern grey kangaroo)
- klokan horský (Macropus robustus, anglicky common wallaroo)
- klokan rudý (Macropus rufus, anglicky red giant kangaroo)
Jde o velké druhy klokanů včetně největšího – klokana rudého – dorůstajícího délky až 1,6 metru a váhy až 90 kg. K lovu klokanů stanovuje australská vláda velice přísné podmínky. Každoročně probíhá v oblastech lovu letecké a pozemní sčítání populace klokanů. Na základě aktuálních počtů se stanovují podrobné kvóty pro lov, které se dále během roku upravují podle aktuálního stavu. Na změny má vliv například i počasí a od něj se odvíjející počty úspěšně odchovaných mláďat.
Na proces lovu, zpracování masa i kůže a jejich vývoz dohlíží Kangaroo Industry Association of Australia (KIAA). Členové sdružení z celé Austrálie dodávají laboratorně prověřené a vysoce kvalitní maso z volně žijících klokanů. KIAA pomohla od 70. let rozvinout udržitelný humánní lov a přitom chránit přirozený ekosystém země. Podpořila zaměstnanost na venkově. Spolupracuje se zemědělci, vědci a ochranáři přírody.