Kvalitní mražený pstruh pro každého
Z Yukonu do Metuje
Než se pstruh duhový dostal do velkochovů a řek po celém světě, obýval jen řeky vlévající se do severní části Tichého oceánu, od ruské Kamčatky přes Aljašku po Kalifornii. Do Čech ho dovezli v roce 1888 z Německa. Dnes se přirozeně vytírá i v našich řekách, kterým dříve vládl domácí pstruh obecný.
Oba zmínění pstruzi patří do čeledi sladkovodních dravých ryb Lososovití. A jak název napovídá, jsou příbuzní lososa obecného.
Pstruzí rekordy
Pstruh duhový dosahuje běžně délky 25 až 40 cm a váhy od 200 do 1000 g. Jejich divocí tažní kolegové však dorůstají až 120 cm. Nejvyšší zaznamenaná váha činí neuvěřitelných 25,4 kg. Konkrétní rekordní úlovky pochází z kanadských jezer (23,6 kg v roce 1966 či 22 kg v roce 2009). Nejvyšší doložený věk je 11 let.
Chov
Pro farmování se hodí menší a barevnější formy pstruha duhového, který lépe snáší vyšší teplotu vody a snadno si zvyká na krmivo. I tak vyžaduje kvalitní, chladnou, teplotně stálou vodu s dostatečným průtokem.
Již na první pohled nikoho nezaujmou levní pstruzi z teplých vod Jižní Ameriky nebo Španělska. Mívají poškozená těla a měkkou konzistenci svaloviny – rozbředlé maso.
Ani některé české rybníky nevyhovují kvůli teplé a stojaté vodě. Ze pstruhů je cítit bahno a navíc časopis dTest (č. 6-2012) upozornil na chovatele, kteří zřejmě ničí plísně a parazity zakázanými látkami.
Turecká horská farma
Kuchaní pstruzi zmrazení 200 až 250 g a 250 až 300 g pochází stejně jako úspěšně otestovaní pstruzi v malobalení (dTest 6-2012) z turecké farmy. V nabídce jsou rovněž filety (5 kg) i filety v malobalení.
Tento velkochov disponuje nejmodernějšími technologiemi a má ideální přírodní podmínky. Chovem neustále proudí čerstvá studená voda z horského potoka, jehož teplota během roku kolísá o pouhý 1°C. Specifické kamenité podloží kladně ovlivňuje chuť masa.
Takové podmínky zaručují stálou kvalitu pstruhů značky Nowaco. Vyznačují se pevným masem, které se netrhá. Chuťově předčí i mnohem dražší pstruhy odjinud. Naprostá většina zákazníků již nechce jiné pstruhy než zmrazené turecké.
Doporučení šéfkuchaře
Pevná struktura jejich masa umožňuje ryby po rozmrazení filetovat. Každý pstruh je zabalen zvlášť do průhledné fólie, což umožňuje postupné odebírání ryb z kartonu bez rozmrazování a nebezpečí potrhání ryb.
Šéfkuchař Bidfood Gastrostudia Marek Svoboda doporučuje jednoduchou přípravu, aby vynikla charakteristická chuť pstruha.
Pro zpestření jídelníčku však připravil italský recept Pečený pstruh s nádivkou, který mají nově k dispozici po přihlášení uživatelé e-shopu mujBidfood.cz.
Inspirovat se mohou také kombinací se sezónní zeleninou Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou.
Další nabídka pstruhů
Kdo dává přednost chlazeným pstruhům, ocení české kuchané pstruhy, filety s kůží nebo bez kůže z přísně kontrolovaných chovů Zpracovna ryb Klatovy a rakouská Iridea patřící rodu Kolovratů.
Delikatesou jsou uzení pstruzi: zmrazené filety, chlazené filety s kůží nebo bez kůže.
Speciální vyšlechtěnou formou je pstruh lososovitý růžovomasý, který se podobá lososovi. V nabídce najdete jak celého pstruha (1 až 2 kg), tak filety (250 až 500 g).