Speciální den s Markem Svobodou v přezletické školní jídelně
Způsob vydávání obědů se tak ve čtvrtek 16. ledna 2025 zásadně proměnil. Děti si samy mohly vybrat, co si dají. „Bufet byl pro ně atraktivní. Starší si nabídku přečetly. Mladších jsme se ptali, co mají rády, a podle toho jsme jim naplnili talíře,“ říká k akci šéfkuchař Marek Svoboda a doplňuje: „I pro mě to byla zkouška, zda takovýto způsob servírování má ve školních jídelnách smysl. Ukázalo se, že ano. Vydali jsme přes 300 porcí a většina talířů se vracela prázdných. Mnohé děti si šly ještě přidat. Nádoba na zbytky byla plná ani ne z poloviny. Tohle může být dobrá cesta, jak omezit plýtvání s potravinami v takovýchto provozech.“
Zdravé menu s kvalitními rybami
Když se akce plánovala, měla jeden hlavní cíl. „Chtěli jsme dětem nabídnout zdravá jídla a hlavně ryby, na které bude kladen velký důraz v rámci nového spotřebního koše,“ vysvětluje Martin Drešer, vedoucí školní jídelny, a doplňuje: „Šlo tedy i o osvětu, aby děti ochutnaly ryby v různých úpravách. Marek je na ně velký specialista, proto jsme ho k nám pozvali, aby nám poradil a ukázal zajímavé recepty.“
Menu na speciální den chystal vedoucí Gastrostudia osobně. „V bufetu byla norská rybí polévka, což je hustá smetanová polévka. Připravovali jsme ji záměrně z filé, aby v ní nebyly kosti. Z ryb jsme ještě servírovali divokého lososa zapečeného s bramborovou kaší, stripy z tresky a roládu z kapské štiky,“ vyjmenovává Marek Svoboda a doplňuje: „V nabídce byla také vegetariánská placička s ragú z pečených paprik, kuřecí nudličky marinované v Hoisin omáčce a těstoviny se salsicciou. Nechyběly ani dezerty.“
Vaření pro děti, obec i na komerční prodej
Školní jídelna u ZŠ Panská pole ukazuje, že věci se dají dělat i jinak. Jen se musí chtít. Sedmičlenný tým zvládne denně uvařit na 700 obědů, z čehož „pouze“ 320 je pro spolkovou základní školu. „To je naše hlavní činnost, ale máme i vedlejší. Vaříme také pro jednu základní a mateřskou školu v Kralupech a pro obec. Jde o dotovanou stravu pro seniory. Dalším přivýdělkem je pak komerční prodej jídel v krabičkách v chlazených automatech, což je dohromady 160 jídel. Občas děláme také catering,“ prozrazuje Martin Drešer, vedoucí školní jídelny, a dodává: „Peníze odtud dorovnávají provoz kuchyně. Díky tomu můžeme mít dobré vybavení a hlavně stabilní a kvalitní personál. Dokážu tak lidi ohodnotit i jinak než jen tabulkovým platem.“
Jen pro zajímavost, krabičky se do automatů doplňují dvakrát denně a pokaždé jsou do 24 hodin pryč. Jedna stojí 130 korun a obsahuje porci o váze 450 až 500 gramů jídla. Většinu z nich si lidé kupují do práce na oběd. Výjimkou nejsou ani rodinné nákupy na večeři či víkend. V krabičkách se objevují zejména pokrmy podávané ve školní jídelně. Občas se však objeví také něco jiného. „Nyní už je počet krabiček natolik vysoký, že sem tam připravíme i nějakou specialitu, která je více kořeněná,“ říká šéf jídelny.
V čele týmu stojí kuchař roku
Věhlas školní jídelny se rychle šíří. Okolní obce začínají závidět, protože poslouchají výtky od rodičů svých školáků, proč jinde mají to a to a oni ne. V přezletické školní jídelně je totiž standardem výběr ze třech jídel a možné jsou i svačiny. Ty děti dostávají každé ráno před své třídy.
Školní obědy jsou nejen zdravé, ale hlavně chutné. Žáci je zbaští a pochvalují si. Aby také ne, když jim vaří vítěz soutěže kuchař roku 1997/1998 Václav Šmerda mladší, který v gastronomii pracuje přes 30 let a prošel cateringem, hotely atd. Mimo jiné jde o syna velké kuchařské legendy, jeho otec Václav Šmerda starší vařil třem českým prezidentům i králům, když zavítali na návštěvu do Prahy.
„Po letech v oboru, kdy jsem prošel různými štacemi, mi práce ve školní jídelně dává velký smysl. S kolegy se snažíme další generaci předat vědomosti o tom, jak se má správně stravovat. Bereme to jako poslání,“ říká šéfkuchař a pokračuje: „Navíc já tu v Přezleticích bydlím, takže jsem tu jako doma. V kuchyni máme skvělý tým. Jsme hrdí na to, co děláme. Pozitivní zpětná vazba nás těší. Některé děti nám dokonce říkají, že vaříme líp než doma.“
Minimum zbytků
Snaha personálu se vyplácí. Jestliže průměrně v České republice školní jídelny vyhazují až třetinu uvařeného jídla, tady to je mnohem méně. „Aktuálně z 350 obědů, které vaříme pro školu, vyhazujeme kolem 10 kilo zbytků,“ vypočítává Martin Drešer, vedoucí školní jídelny. Toto číslo ukazuje samo o sobě, že se kuchařům daří naplnit žaludky žáků.
Obědy jsou ve škole společenskou událostí
Jídlo spojuje a v této školní jídelně to platí na 100 %. „Na obědy chodí až na pár výjimek všechny děti,“ potvrzuje ředitelka základní školy Monika Dragounová a doplňuje: „V jídelně vládne skvělá atmosféra. Žáci si spolu povídají a stmelují se třídní kolektivy. Co se týká učitelského sboru, tak i u nás to funguje stejně. Všem jsem totiž zakázala v jídelně pracovat.“
Základní školu Panská pole zřídil spolek tří obcí – Přezletic, Podolanky a Jenštejna. Funguje osm let a v září 2023 se přestěhovala do moderní pasivní budovy. Prosklená betonová stavba zaujme už z dálky. Ovšem to nejcennější se skrývá uvnitř. Kromě dobré školní jídelny má rovněž perfektně vybavené prostory. „Jsme pyšní na naši jazykovou, fyzikální, chemickou i počítačovou učebnu. Naprosto fantastická je pak ta robotická. Skvělou máme také kuchyňku,“ líčí ředitelka ZŠ a pokračuje: „V ní bychom rádi časem uspořádali nějaké kuchařské semináře, soutěže nebo kurzy. Snad se nám podaří společně s personálem školní jídelny najít nějaké termíny, abychom mohli něco takového zorganizovat.“
Aktuálně základní školu navštěvuje 320 dětí. Plného stavu by měla dosáhnout za dva roky. Její maximální kapacita je 540 žáků. Také kuchyně školní jídelny má ještě rezervu. Podle jejího vedoucího by zvládla až 1000 obědů denně.